تابلو معرق کاری چوب با طرح عجیب از هفت گاو گرسنه با قیمت میلیاردی به فروش رفت

امروزه برای ساده تر شدن، دو اصطلاح فنی برای تعریف دکوراسیون روکش انتخاب شده است فریساژ و خیاطی. Frisage از ورقه هایی از روکش برش خورده تشکیل شده است که مرتب شده اند به صورت هندسی در امتداد یک الگوی مستطیل قرار می گیرند.

تابلو معرق کاری چوب یکی از بهترین نمونه های کار با چوب است که توانسته با ایجاد طرح های فوق العاده زیبا اثری ماندگار خلق کند.

این تزئین سپس روی یک لاشه چوبی روکش می شود. خیاطی و پارکت هندسی از انواع این هنر هستند. فرهنگ لغت آکسفورد کلمه خیاطی را اینگونه تعریف می کند: الگو یا تصاویر ساخته شده از تکه های چوب بر روی سطح مبلمان و غیره، هنر ساخت این الگوها.

کلمه خیاطی به عنوان الگویی از روکش های منبت کاری شده از چوب یا فلز که عمدتاً به عنوان تزئین در مبلمان ویژگی های مارکتری.

اگرچه طبق برخی از تعاریف فرهنگ لغت، این هنر است شبیه به هنر منبت توصیف شده است، این شباهت فقط در استفاده و چیدن رنگ های مختلف است.

تکه هایی از چوب را در کنار هم قرار می دهند تا یک موتیف بر روی سطح کار ایجاد کنند و در بافت آورده شده قرار دهند ویژگی مهم خاتم، لزوماً ویژگی خیاطی نیست هنر منبت شیوه تزئینی است که منشأ آن به درج یک قطعه در جای خالی آن اشاره دارد متن نوشته.  به این هنر منبت گفته می شود که زمینه کار چوب باشد.

منبت هنری است که سابقه آن به هزاران سال پیش باز می گردد و نشانه های آن در آن دیده می شود مصر باستان، چین، هند و ایران.

بسیاری از قطعات مبلمان چوبی که در مقبره‌های سلسله اول در سقاره کشف شد و ابیدوس با راش یا تزئینات سبد کاری حکاکی شده است.

بدنه اصلی با منبت کاری شده است. مثلث های کوچکی از چوب و فینس قالب گیری شده که به شدت رنگشان کمرنگ شده است.

اولین نشانه های یافت شده در ایران متعلق به آثار شهر سوخته سیستان است که به پنج مورد اشاره دارد هزار سال پیش که شامل دو شانه کوچک است که قطعات کنگره در آن تعبیه شده است ناحیه خالی.

فرهنگ لغت آکسفورد خاتم را اینگونه تعریف می کند: «طرح یا الگوی روی سطحی که با چسباندن چوب یا فلز در آن.

دیکشنری کالینز این کلمه را اینگونه تعریف می کند: تزیین با قرار دادن قطعات چوب، عاج یا فلز به طوری که سطوح صاف و صاف شوند.

ویژگی های خاتم: به دلیل استفاده متداول از معانی فوق که خواص آن را روشن می کند، آن را می توان نتیجه گرفت که بدون هیچ استثنایی از تفسیر قطعات درج شده در زمینه کار و بی نهایت بودن جنس سطوح و مواد به کار رفته در داخل سطوح منبت کاری مانند چوب، فلز، سنگ و غیره، بستگی به سطحی محکم و سخت دارد.

در نهایت، تعبیر نوعی تزئین برای این هنر بدون مشخص کردن طرح تزئینی، اندازه و شکل قطعات قرار دادن قطعات جداگانه یک به یک در داخل بافت خالی.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.