مناطق کشت زیتون در ترکیه

مناطق کشت زیتون در ترکیه به عنوان یک قاعده دمای پایینی را در ماه ژانویه تجربه می کنند، زمانی که دما بین ۴٫۴ تا ۱۰ درجه سانتی گراد متغیر است.

با این حال، درختان زیتون پرورده شمالی نیازهای سرمای خود را بین ۷- تا ۷ درجه سانتی گراد برآورده می کنند، بنابراین در مناطق کشت زیتون دریای اژه جنوبی و مدیترانه با مشکلی مواجه نمی شویم.

دمای بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد برای این درختان در ماه فوریه و مارس مورد نیاز است. این محدوده ها در تمام نقاط ساحلی که کشت زیتون پرورده سبزی اهمیت دارد رایج است. در فصل بهار، میانگین دما در دریای مدیترانه بالاتر اما در منطقه مرمره کمتر است. به این ترتیب، فعالیت های رویشی مانند تشکیل شاخه های جدید و گلدهی زودتر در مناطق مدیترانه ای شروع می شود که منجر به رشد میوه می شود.

در مناطقی که دما در تابستان بیش از ۳۰ درجه سانتیگراد است، فعالیت فتوسنتز کاهش می یابد و بر شکل گیری میوه تأثیر منفی می گذارد. دمای اصلی مورد نیاز برای عملکرد زیتون در این دوره بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است. بنابراین، مناطق شمال دریای اژه و مرمره جنوبی در مقایسه با مناطق مدیترانه ای در ترکیه، شرایط مساعدی را برای توسعه میوه نشان می دهند.

خشکسالی در منطقه و دمای بالا در طول دوره رویشی نیز بر تولید میوه زیتون پرورده صنعتی تأثیر منفی می گذارد و افزایش دما نیز باعث افزایش فعالیت فتوسنتزی می شود. معمولاً آنزیم های دخیل در فتوسنتز از ۳۰ درجه سانتیگراد به بعد شروع به دناتوره شدن می کنند و سرعت فتوسنتز کاهش می یابد.

در دمای بالای ۳۵ درجه سانتیگراد، روزنه ها شروع به بسته شدن می کنند، که تبادل گازها را برای فتوسنتز محدود می کند و در نتیجه بر رشد تأثیر منفی می گذارد.

در دمای ۴۰ تا ۴۵ درجه سانتی گراد، فتوسنتز به طور کامل متوقف می شود.

با توجه به این امر، کشت زیتون پرورده مجلسی متعاقباً در منطقه جنوب شرقی آناتولی مشکل ساز است و تولید اقتصادی آن تنها در شرایط حاشیه ای انجام می شود.

 • منابع:
  1. An Overview of Olive Cultivation in Turkey: Botanical Features, Eco-Physiology and Phytochemical Aspects

 • تبلیغات: 
  1. داشتن یک زندگی شاد تنها با دانستن یک نکته مهم که از آن غافلیم
  2. ماجرای عجیب عروس فراری که بعد از ۸ ماه به خانه داماد بازگشت
  3. اطلاع از شرایط وخیم آموزش دهنده تمساح در باغ وحش!!
  4. انجام تمامی پروژه های دانشگاه در کمترین زمان

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.